+90 (0)212 280 95 05 info@stertilinteryapi.com
-

EN 1398 yükleme rampalarıyla ilgili Avrupa Emniyet Standardıdır ve Birleşik Krallık’taki muadili BS EN 1398:2009 standardıdır.

EN 1398

Emniyet Standartları

Üreticinin her rampayla ilgili olarak stres kalibrasyonları, silindir flambaj katsayıları ve uygulanan emniyet özelliklerinin açıklaması gibi noktaları içeren tam bir teknik dokümantasyona sahip olması gerekmektedir. Üretici bir rampayı piyasaya sunmadan önce prototipinin nitelikli teknik mühendisler tarafından EN 1398 Emniyet Standardı ve Birleşik Krallıkta BS EN 1398:2009 standardına uygun olarak test edilmesi gerekmekte olup, Stertil Yükleme-Boşaltma Ekipmanları bu standartlarda test edilmişledir.

BROŞÜRÜ İNDİRİN

EN 1398 and UK BS EN 1398:2009

EN 1398 yükleme rampalarıyla ilgili Avrupa Emniyet Standardıdır ve Birleşik Krallık’taki muadili BS EN 1398:2009 standardıdır. 

Standart üreticilerin ürünlerin tasarımı, imalatı ve montajıyla ilgili olarak uymaları gereken bazı hususları belirlemektedir. Aşağıda bu hususların bazıları açıklanmaktadır. 

Emniyet Katsayısı

Yükleme rampasının gerekli yük taşıma kapasitesi forkliftin bir aksı üzerinde ölçülen azami ağırlığı ile (yük dahil) tespit edilmektedir. Yük daha sonra iki adet 150 x 150 mm yüzey alanında ölçülür.

Söz konusu modelin kapasitesi malzemenin akma noktasında karşılaştırılarak şok faktörü 1.5 ve emniyet faktörü 1.33 baz alınarak oluşturulmalıdır.

Koruma Sınıfı IP54

Rampaların kumanda kutularının (toz ve su damlamalarına karşı asgari koruma sınıfı IP54) acil durum kapanma özelliği ve kilitlenebilir ana anahtar ile teçhiz edilmeleri gerekmektedir. Elektromanyetik valflerin bobinlerinin sürekli kullanıma uygun olmaları gerekmektedir.

Kumanda kutusu çalıştırma esnasında rampanın görülebileceği bir yere yerleştirilmelidir.

Silindir ve borular gibi tüm hidrolik bileşenlerin hasar veya devam eden deformasyona yol açmadan normal iş yükünün en az iki katına dayanabilmesi gerekmektedir.

Kullanma kılavuzu, talimat etiketleri ve her rampa üzerine monte edilecek isim plakasının kullanıcıya kullanma düzenlemeleri, üretici, menşei ülkesi, kapasite ve seri numaraları hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.

Emniyet Standartlarına Uyma

BİZİMLE İRTİBATA GEÇİN